Psychodnia - Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny dla psów i kotów

Idź do spisu treści

Menu główne:

Psychodnia

Gabinety Fizjoterapeutyczne w Polsce > Warszawa

Psychodnia
ul. Heroldów 6, 01-991 Warszawa
tel. 22 833 26 24
psychodnia@psychodnia.pl
www.psychodnia.pl
Godziny przyjęć:
pon-pt: 10.00 – 21.00
sob: 10.00 – 15.00
Dojazd autobusami linii: 114, 181,
303
– przystanek Muzealna – 50 m od Psychodni








W rehabilitacji naszych pacjentów wykorzystywana jest jedyna w Warszawie w pełni wyposażona i profesjonalna ruchoma bieżnia wodna PHYSIO-TECH.

Bieżni wodnej można używać zarówno do ćwiczeń i treningu w warunkach odciążenia zapewnianego przez środowisko wodne, do pływania (wykorzystanie przeciwprądu), do masażu leczniczego strumieniem wodnym. Dzięki ogromnemu zakresowi regulacji ćwiczyć mogą psy od ras miniaturowych do olbrzymich. I nierasowe. Zabiegi i ćwiczenia na bieżni wodnej wspomagają leczenie schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, a w niektórych przypadkach stanowią metodę leczenia.

Zabieg hydroterapii stosuje się:

aby odciążyć stawy i kręgosłup,

aby zwiększyć ruchomość stawów,

aby umożliwić swobodne ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwierząt z ograniczoną sprawnością ruchową,

aby przeciwdziałać zastojowi krwi, a tym samym zmniejszać obrzęki,

w celu rozluźnienia mięśni i zmniejszenia ich napięcia,

dla poprawy masy mięśniowej i wytrzymałości mięśni,

dla podniesienia wydolności układu sercowo–naczyniowego,

u zwierząt leżących, z niedowładami lub porażeniami,

po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych,

przy zmianach zwyrodnieniowych,

aby wspomóc odchudzanie,

dla poprawy komfortu życia seniorów.


Jak działa bieżnia:

Przed ćwiczeniami na bieżni wodnej otwierana jest burta basenu terapeutycznego, po której, jak po trapie (wyłożonym specjalną antypoślizgową gumą) zwierzę wchodzi do basenu. Po zamknięciu burty bieżnia wypełniona zostaje ilością wody odpowiednią dla danego schorzenia i wielkości zwierzęcia. Następnie wprowadza się w ruch chodnik bieżni, najpierw powoli stopniowo zwiększając prędkość zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.

Po zabiegu woda zostaje odpompowana z basenu terapeutycznego, a pacjent opuszcza bieżnię wodną przez otwartą burtę. Zwierzę jest wycierane ręcznikiem i w razie potrzeby suszone suszarką. Podczas treningu na bieżni opiekun zwierzęcia stoi przodem do niego, głaszcząc i zachęcając smakołykami do ruchu. Nad basenem terapeutycznym umieszczony jest pałąk z szelkami, stanowiącymi dodatkową pomoc dla zwierząt nie będących w stanie samodzielnie utrzymać pozycji stojącej. Woda w bieżni jest dwukrotnie filtrowana, przez całodobowo pracujące filtry: wewnętrzny i zewnętrzny z lampą UV. Odpompowanie wody z basenu terapeutycznego umożliwia wyjście zwierzęcia i jednocześnie powoduje przefiltrowanie wody.

Bieżnia wodna wykonana jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, co umożliwia łatwe i dokładne czyszczenie zarówno basenu terapeutycznego, jak i zbiornika wody. Dzięki komputerowej rejestracji parametrów ćwiczeń możliwa jest dokładna analiza terapii i optymalizacja jej pod kątem uzyskania najlepszych efektów, a jej przebieg jest rejestrowany i stanowi cenne archiwum w karcie leczonego lub rehabilitowanego zwierzęcia. Rejestracja parametrów pozwala dobrać najwłaściwszy czas ćwiczeń i obciążenie.

Podobnie jak w rehabilitacji ludzkiej, w weterynarii zalecana jest zazwyczaj seria co najmniej 10 zabiegów. W każdym przypadku korzystne jest zgodne z zaleceniami lekarza łączenie wybranych dla danego pacjenta form terapii: masaży, kinezyterapii, laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, terapii ultradźwiękowej.

Jak wygląda pierwsza wizyta i jak przebiegają kolejne spotkania?

Podczas pierwszej wizyty pacjent jest badany przez lekarza weterynarii i wykwalifikowanego zoofizjoterapeutę. Opiekun powinien znać historię choroby swojego zwierzęcia (objawy choroby, jej rozwój, samopoczucie zwierzęcia itp.)

Po obserwacji i badaniu klinicznym, terapeuta (w porozumieniu z lekarzem prowadzącym) podejmuje decyzję co do metod rehabilitacji, doboru właściwych terapii oraz częstotliwości zabiegów. Efektywna terapia składa się z minimum 10 wizyt, podczas których łączone są odpowiednie dla danego schorzenia rodzaje terapii.

W zależności od ustalonego planu rehabilitacji, zaordynowanych terapii, kolejne spotkania trwają ok. 1-1,5 godziny. W tym czasie właściciel może przebywać wraz ze swoim zwierzęciem w Psychodni lub pozostawić pacjenta i wrócić po zakończeniu zabiegów. W Psychodni mamy hot-spot (swobodny dostęp do Internetu), z którego mogą korzystać klienci.



Ćwiczenia na bieżni wodnej:

zwierzę zostaje wprowadzone do suchego basenu bieżni, który następnie wypełniany jest odpowiednią ilością wody. Po kilku minutach rozgrzewki i oswojenia się z bieżnią, lekarz lub fizjoterapeuta ustawiają odpowiednią prędkość i kontrolują przebieg ćwiczeń. Po zabiegu woda zostaje odpompowana, a zwierzę przez otwartą burtę opuszcza bieżnię wodną, po czym zostaje wytarte ręcznikiem i w razie potrzeby wysuszone suszarką.



Pozostałe zabiegi:

fizjoterapeuci pracują ze zwierzętami na materacach lub na stołach (w przypadku mniejszych zwierzęta) w salach Psychodni. Wszystkie zabiegi i ćwiczenia przeprowadzane w sali gimnastycznej można obserwować przez przeszklone ściany.

UWAGA! Niezależnie od rodzaju terapii właściciel powinien przynieść ze sobą ręcznik oraz garść ulubionych smakołyków zwierzęcia.



Wizyty rehabilitacyjne i treningi umawiane są telefonicznie pod numerem:

(22) 833 26 24

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego